Autor Wiadomość
Bania
PostWysłany: Wto 22:02, 07 Lis 2006    Temat postu:

>>>Zatem promieniowanie to powinno rozchodzic ise rownomiernie we wszyskich kierunkach...

Przy tym założeniu życie staje się prostsze.. i dlatego ja tak to liczę Razz
Gwynbleidd
PostWysłany: Wto 0:16, 07 Lis 2006    Temat postu:

Cytat:
Promieniowanie ciała doskonale czarnego

Każde ciało znajdujące się w temperaturze wyższej od zera bezwzględnego wydziela promieniowanie o ciągłym i bardzo szerokim widmie. Promieniowanie ciała doskonale czarnego opisane jest prawem Plancka - jego natężenie zależne jest od temperatury ciała, jednocześnie ze wzrostem temperatury maksimum widma przesuwa się w kierunku fal krótszych. Np. maksimum widma ciała doskonale czarnego o temperaturze kilku stopni Kelvina leży w zakresie fal milimetrowych a ciała o temperaturze pokojowej (300 stopni Kelvina) w zakresie podczerwieni. Widmo promieniowania słonecznego zbliżone jest do widma promieniowania ciała doskonale czarnego, a jego maksimum leży w zakresie promieniowania widzialnego - odpowiada światłu zielonożółtemu o długości fali 0,5 ľm, co pozwala na przyjęcie temperatury powierzchni Słońca na ok. 5800 stopni Kelvina (temperatura powierzchni plam słonecznych jest niższa o ok. 1200 stopni Celsjusza). Oprócz Słońca do tej kategorii źródeł należy większość planet naszego systemu.
Wykresy natężenia promieniowania ciała doskonale czarnego dla różnych temperatur przedstawia rysunek 11.1a. Wynika z niego, że zakres częstotliwości radiowych leży na wznoszącym się odcinku krzywej. Odcinek ten może być opisany przybliżonym wzorem Rayleigha-Jeansa

kT
I = --- [W/m^2 /Hz /steradian]
l^2


gdzie:
T - temperatura bezwzględna ciała,
l - długość fali,
k - stała Bolzmanna równa 1,38*10^-23 Joule/stopień K.

Natężenie promieniowania pomnożone przez wielkość kąta przestrzennego, wyrażonego w steradianach daje strumień promieniowania wyrażony w watach na m^2 i na 1 Hz szerokości pasma. Jego jednostka - Jansky (Jy) równa jest 10^-26 W/mHz. Równanie Rayleigha-Jeansa opisuje zachowanie ciała doskonale czarnego; dla obiektów rzeczywistych, promieniujących również widmo prążkowe stosuje się je w celu obliczenia zastępczej temperatury bezwzględnej.

Autor: Marcin Gładkowski
04 listopada 2005 r.

Na podstawie "Nie tylko fonia i CW" autorstwa Krzysztofa Dšbrowskiego - OE1KDA


Znalazlem cos takiego. No i sobie mysle ze natezenie promieniowania ciala A w punkcie B nie zalezy w zaden sposob od kąta miedzy prosta AB i plaszczyzna (rozpatrujac jedna plaszczyne promieniujacego ciala). Wynika to z wyzej podanego wzoru. Zatem promieniowanie to powinno rozchodzic ise rownomiernie we wszyskich kierunkach...
Gwynbleidd
PostWysłany: Pon 22:40, 06 Lis 2006    Temat postu: Promieniowanie CDC

Otoz mam takie pytanko:
Wie ktos moze jak wyglada (jakis wzorek?) rozklad katowy promieniowania ciala doskonale czarnego. Mam tu na mysli plaszczyzne emitujaca promieniowanie w polpelny kat brylowy.

PS W sumie mam pewien pomysl, ale zapewne okaze sie byc o kant dupy...

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group